Το πρόγραμμα των Πανελληνίων 2018

Από το υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των πανελληνίων εξετάσεων για το 2018. Πιο αναλυτικά:

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
(Ο.Π.= Ομάδα Προσανατολισμού)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8-6-2018 – ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 11-6-2018 – ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

+ Ο.Π. ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ &ΠΛΗΡ/ΚΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 13-6-2018 – ιστορια

– φυσικη

– ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Ο.Π. ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡ/ΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15-6-2018 – λατινικα

– χημεια

– ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ

Ο.Π. ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΠΛΗΡ/ΚΗΣ

ΤΡΙΤΗ 19-6-2018 – ΒΙΟΛΟΓΙΑ

– βιολογια

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Πηγή:

Αίτηση για Πειραματικά & Πρότυπα Σχολεία 2018

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής δημιούργησε μια ιστοσελίδα με πληροφορίες για την εισαγωγή μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία, δημοτικά και γυμνάσια-λύκεια. Στην ιστοσελίδα συμπεριλαμβάνεται και η Αίτηση που θα πρέπει να υποβάλουν οι ενδιαφερόμενοι γονείς από 30 Απριλίου έως και 14 Μαΐου 2018.

Σημειώνεται πως για την εισαγωγή μαθητών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων θα γίνει με γραπτή δοκιμασία, η οποία θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα Πρότυπα Γυμνάσια την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018. Για την εισαγωγή στην Ά Λυκείου οι εξετάσεις θα διενεργηθούν την Παρασκευή 22 Ιουνίου 2018.

Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές αξιολογούνται σε γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό Σχολείο,σχετικές με τη Νεοελληνική Γλώσσα και τα Μαθηματικά. Οι μαθητές θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας.

Ειδικότερα:

• Στη Νεοελληνική Γλώσσα Συνεχίστε την ανάγνωση “Αίτηση για Πειραματικά & Πρότυπα Σχολεία 2018”

Πανελλήνιες 2018: Ανακοινώθηκε ο αριθμός των εισακτέων ανά τμήμα

Στο παρακάτω άρθρο επισυνάπτεται σε αρχείο pdf και το ΦΕΚ με τους εισακτέους αναλυτικά ανά τμήμα

Πηγή: Πανελλήνιες 2018: Ανακοινώθηκε ο αριθμός των εισακτέων ανά τμήμα

Αίτηση συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2018

Σύντομα ξεκινούν οι δηλώσεις για τις #Πανελλαδικές2018

Περισσότερες πληροφορίες στον παρακάτω σύνδεσμο από τον επίσημο ιστότοπο του υπουργείου

Πηγή: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ – 16-03-18 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2018